„Partnerstwo międzynarodowe szansą na rozwój obszarów wiejskich” – relacja z wyjazdu
W dniach 6-10 października 2020r. LGD Ziemi Mińskiej zorganizowało wyjazd studyjno – szkoleniowy do Hiszpanii pt. „Partnerstwo międzynarodowe szansą na rozwój obszarów wiejskich” w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
W wyjeździe studyjno – szkoleniowym wzięło udział 14 osób, w tym członkowie Zarządu, pracownicy Biura LGD, członkowie LGD, lokalni liderzy, osoby bezpośrednio zaangażowane we wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju LGD Ziemi Mińskiej oraz przedstawiciele Partnerów – Gminy Siennica i Stowarzyszenia Zielone Mosty Narwi. Rekrutacja uczestników odbyła się zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie internetowej www.nowa.lgdziemiminskiej.pl.
Pierwszego dnia w Hiszpani odbyło się spotkanie z LGD Asociacion para el Desarrollo del Litoral de la Janda. Omówiono na nim charakterystyki obszaru Asociacion para el Desarrollo del Litoral de la Janda oraz ludności zamieszkującej obszar LGD. Poruszono temat oczekiwań społeczności lokalnej od LGD La Janda. Przedstawione zostały główne działania zaplanowane do realizacji w ramach strategii aktywizacji mieszkańców i wsparcia przedsiębiorców, oraz zasady funkcjonowania LGD w Hiszpanii. Następnie odbyło się spotkanie z władzami terytoriów wchodzących w skład LGD hiszpańskich, przedstawicielami sektora gospodarczego i społecznego.
Kolejnym punktem programu były wizyty studyjne w lokalnych przetwórniach, gdzie zaprezentowano oliwki i oliwę jako produkty regionalne. Tematem spotkania było budowanie marki produktu lokalnego w oparciu o współpracę podmiotów gospodarczych oraz partnerów publicznych.
Po południu uczestnicy wyjazdu odbyli wizytę w El Agro w Setenil de la Bodegas – spółdzielni zrzeszającej lokalnych drobnych przedsiębiorców i rolników produkujących oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, sprzedawaną pod marką Agrosetenil.
Drugi dzień pobytu rozpoczął się od zwiedzania fermy świń iberyjskich położonej niedaleko miasteczka Farajan. Uczestnicy mieli możliwość docenienia wyjątkowego smaku wyrobów, uzależnionego nie tylko od uwarunkowań genetycznych, żywieniowych czy środowiskowych, ale też od wiedzy i doświadczenia właściciela w przetwarzaniu mięsa. Stamtąd udano się na wizytę w porcie i na hurtowym targu rybnym. Odbyło się tam spotkanie z ekspertami w zakresie Almadraba niezwykle ważnej części kultury, historii i rybołówstwa tego regionu.
Tematem przewodnim popołudnia była ekoturystyka. Przedstawiciele LGD Asociacion para el Desarrollo del Litoral de la Janda opowiedzieli o wspieraniu jej poprzez organizację targów, „feria” i wydarzeń specjalnych. Następnie udano się na spotkanie ze specjalistą w zakresie promocji, na którym odbyła się prezentacja publikacji promocyjnych oraz organizowanych w regionie wydarzeń gastronomicznych takich jak „tydzień tuńczyka”.
Trzeci dzień wyjazdu rozpoczął się od spotkaniem z przedstawicielami LGD Asociacion Comarcal Gran Vega de Sevilla i zapoznanie się z dobrymi praktykami z terenu Asociacion Gran Vega de Sevilla. Omówiono tam realizowane projekty w okresie programowym 2013-2017 oraz charakterystykę obszaru.
Stamtąd uczestnicy wyjazdu udali się wprost na spotkanie z przedstawicielami ACRE Krajowego Stowarzyszenia Hodowców Bydła Rasy Retinta. Od 1999 roku stowarzyszenie non-profit wspiera hodowców bydła unikalnej rasy Bos taurus Turdetanus promując i rozpowszechniając markę „100% retinta” oraz wspierając działania eksportowe hodowców.
Po południu odwiedzono hodowlę bydła pod miastem Vejer de la Fontera wraz z LGD la Janda. Tematem wizyty był przeprowadzony Zintegrowany Program Pilotażowy dotyczący jakości ekstensywnej hodowli bydła w regionie La Janda. Podjęto dyskusję na temat produktu regionalnego, jego certyfikacji, wytwarzania i dystrybucji, oraz budowania marki produktu lokalnego w oparciu o współpracę podmiotów gospodarczych.
Ostatniego dnia rano odbyło się szkolenie z ekspertem ds. wdrażania PROW w Hiszpanii w zakresie:
- aktywizacji mieszkańców obszarów wiejskich w celu tworzenia partnerstw na rzecz realizacji projektów nakierowanych na rozwój tych obszarów, w skład których wchodzą przedstawiciele sektora publicznego, prywatnego i organizacji pozarządowych,
- wspierania rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich przez podnoszenia poziomu wiedzy i umiejętności.
Ostatnim punktem programu wyjazdu do Hiszpanii było szkolenie z zakresu upowszechniania wiedzy w zakresie planowania rozwoju lokalnego, z uwzględnieniem potencjału ekonomicznego, społecznego, środowiskowego danego obszaru. Podczas szkolenia odbyła się dyskusja moderowana przez eksperta. Wymieniono się poglądami i doświadczeniami.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych: www.mazowieckie.ksow.pl, gdzie można znaleźć informacje o bieżących inicjatywach i wsparciu KSOW oraz www.ksow.pl, gdzie można zarejestrować się jako Partner KSOW.
n